I. Wstęp.
Ze względu na długość skrzydła bramy rozróżnia się 3 zestawy montażowe:
a) NBS 2,2m - zestaw ma zastosowanie do otwierania bramy 2-skrzydłowej o maksymalnej długości skrzydła 2,2m
b) NBS 3,2m – zestaw ma zastosowanie do otwierania bramy 2-skrzydłowej o maksymalnej długości skrzydła 3,2m
c) NBS 4m – zestaw ma zastosowanie do otwierania bramy 2-skrzydłowej o maksymalnej długości skrzydła 4,0m
II. Schemat montażu siłowników.
1. Zestaw NBS 2,2m:
Zestaw ten zawiera siłowniki o maksymalnej długości 127cm, wykonane na bazie rury ALU o średnicy Ø = 60mm, NN – 34mm x 2mm o wysuwie teleskopu 44cm.
Siłowniki powinny zostać zamontowane zgodnie z rysunkiem nr 1, z zachowaniem następujących wartości dla parametrów A i B:
A = 16cm B = 25cm
2. Zestaw NBS 3,2m:
Zestaw ten zawiera siłowniki o maksymalnej długości 151cm, wykonane na bazie rury ALU o średnicy Ø = 60mm, NN – 34mm x 2mm o wysuwie teleskopu 55cm.
Siłowniki powinny zostać zamontowane zgodnie z rysunkiem nr 1, z zachowaniem następujących wartości dla parametrów A i B:
A = 18cm B = 35cm
3. Zestaw NBS 4,0m:
Zestaw ten zawiera siłowniki o maksymalnej długości 169cm, wykonane na bazie rury ALU o średnicy Ø = 75mm (rura o większej średnicy w stosunku do zestawów NBS 2,2m oraz NBS 3,2m), NN – 43mm x 2mm o wysuwie teleskopu 60cm.
Siłowniki powinny zostać zamontowane zgodnie z rysunkiem nr 1, z zachowaniem następujących wartości dla parametrów A i B:
A = 18cm B = 40cm
Dla wszystkich w/w zestawów siłowniki powinny zostać zamontowane na wysokości ok. 50cm od podłoża z zastosowaniem uchwytów produkowanych przez firmę Elbram w kilku konfiguracjach. UWAGA: Krańcówki oraz wystający silnik w obudowie plastikowej muszą być skierowane w dół.
Opisane wyżej sposoby montażu zapewniają możliwość otwierania skrzydła bramy w zakresie 90˚ - 100˚.
Możliwe jest zwiększenie wartości kąta otwierania skrzydła do 120˚. W tym celu należy zwiększyć wartość parametru A oraz zastosować siłownik o większej wartości wysuwu teleskopu. Dodatkowo, w przypadku niestandardowej konfiguracji montażu bramy 2-skrzydłowej, czyli:
inny niż 100˚ kąt otwarcia bramy,
skrzydła otwierane do zewnątrz,
nietypowa budowa słupków,
uchwyty na słupek mogą zostać wykonane we własnym zakresie lub zlecone do produkcji producentowi Elbram na specjalnym zamówieniu po dostarczeniu wszystkich niezbędnych danych tj. wymiar słupka, kąt otwarcia bramy.
III. Schemat montażu sterownika (centralki).
Poniżej przedstawiono 2 powszechnie stosowane sposoby montażu sterownika dla bramy 2-skrzydłowej:
W przypadku instalacji centralki w budynku, pomiędzy centralka a bramą powinny zostać przeprowadzone następujące przewody:
a) odległość od bramy do 15m:
- 2x1,5mm2 (siłownik)
- 4x0,5mm2 (fotokomórka)
- 4x0,5mm2 (lampa + antena)
b) odległość od bramy do 30m:
- 2x2,5mm2 (siłownik)
- 4x0,5mm2 (fotokomórka)
- 4x0,5mm2 (lampa + antena)
W przypadku instalacji centralki na słupku bramowym do bramy powinny zostać doprowadzone następujące przewody:
- 2x1,5mm2 (zasilanie 230V)
- 2x0,5mm2 (sterowniczy)
- 2x1,5mm2 (siłownik)
Sterownik powinien zostać zamontowany na wysokości około 1,5m od podłoża w miejscu możliwie najmniej narażonym na oddziaływania mechaniczne (przypadkowe bądź celowe – wandalizm).
IV. Regulacja wysuwu siłownika.
W celu zmiany zakresu otwarcia bramy – zmniejszenia zasięgu otwarcia – należy poluzować wkręt mocujący krańcówkę nr 1 i dokonać przesunięcia krańcówki. Zmiana wysunięcia teleskopu będzie proporcjonalna (w cm) do przesunięcia krańcówki.
Regulacja krańcówki nr 2 nie jest w praktyce używana z uwagi na to iż montażu siłownika dokonuje się w pozycji normalnie wysuniętej i przy zamkniętej bramie. W przypadku gdy niezbędne jest dodatkowe ustawienie minimalnego docisku skrzydła bramy do stopki, regulację należy przeprowadzić przesuwając krańcówkę nr 2 o parę milimetrów
UWAGA! Wszelkich regulacji krańcówek dokonuje się po ustawieniu bramy w położeniu półzamkniętym (teleskop wsunięty do połowy).
V. Montaż zestawu – uwagi ogólne.
Montaż siłowników powinien zostać wykonany ze ścisłym zachowaniem wymiarów A i B dla konkretnego zestawu. W pierwszej kolejności należy zamontować uchwyty mocujące do słupków bramy. Następnie założyć na uchwyty siłowniki i za pomocą śrub M12 zablokować je w uchwycie. Kolejnym krokiem jest podłączenie przewodów zasilających do zacisków M1 oraz M2 sterownika (schemat płytki sterującej – patrz pkt VII – Konfiguracja sterownika). Po zaprogramowaniu pilotów (patrz pt VII – Konfiguracja sterownika) należy zasterować siłownikami tak aby uzyskać maksymalne wysunięcie teleskopów, następnie ręcznie domknąć oba skrzydła ustawiając je we wspólnej linii.
Ostateczny punkt zamocowania siłowników do bramy uzyskuje się dokładając wysunięte siłowniki z uszkami do pozostającej w zamkniętej pozycji bramy. Przed ostatecznym zamocowaniem niezbędne jest ustawienie poziomu siłowników za pomocą poziomicy. Producent zaleca takie ustawienie poziomu siłowników aby były one minimalnie niżej w części wysuwającego się teleskopu w stosunku do punktu mocującego na słupku bramowym.
UWAGA: Po podłączeniu zasilania do sterownika nie wolno wykonywać żadnych prac spawalniczych. Grozi to uszkodzeniem sterownika i w tym wypadku po analizie gwarant nie uzna gwarancji.
W celu ustalenia kolejności zamykania skrzydeł bramy (tzw. zakładka) oraz jednakowych kierunków pracy siłowników należy:
wykonać próby bez zasprzęglania z bramą (rozsprzęglanie za pomocą klucza imbusowego 8mm – patrz pt VI)
dla ustanowienia właściwej kolejności domykania skrzydeł bramy – zamienić miejscami (a nawet gniazdami) przewody zasilające siłowniki.
Następnym krokiem jest regulacja siły przeciążenia (patrz pt VII – Konfiguracja sterownika). Efektem regulacji siły przeciążenia ma być kompromis pomiędzy zbyt dużą siłą docisku bramy przy zamykaniu a brakiem podatności układu na wpływ warunków atmosferycznych (wiatr, mróz). Dla średniej bramy uzyskuje się to przy nastawie ok. 50% wartości rezystancji potencjometrów.
Jeżeli brama jest skonfigurowana w układzie "na zakładkę" wówczas niezbędne jest ustawienie odpowiedniego czasu opóźnienia. Należy to zrobić w taki sposób by przy lekkim blokowaniu ręcznym skrzydła pierwszego w trybie zamykania, skrzydło to ustaliło się w pozycji zamkniętej minimum 2 sekundy wcześniej niż skrzydło domykające.
VI. Rozsprzęglanie awaryjne.
Rozsprzęglanie awaryjne polega na poluzowaniu obejmy mocującej teleskop do skrzydła bramy. Rosprzęglanie wykonuje się przy użyciu klucza imbusowego 8mm (w zestawie), przekręcając śrubę znajdującą się na końcu teleskopu w prawo do oporu. Efektem tej operacji będzie zluzowanie obejmy względem teleskopu co umożliwi swobodne przesuwanie się obejmy po teleskopie podczas ręcznego otwierania skrzydła bramy. Można w celu lżejszego otwierania ręcznego spryskać ramię teleskopu np. WD40.
Ponowne zasprzęglenie bramy powinno zostać przeprowadzone w następującej kolejności:
1. Całkowite zamknięcie bramy (do oporu)
2. Osiowe ustawienie otworu w obejmie oraz śruby blokującej w teleskopie (do przeprowadzenia tej czynności może być niezbędne ręczne przekręcenie teleskopu o jeden obrót w prawo)
3. Wykręcenie (w lewo) śruby blokującej do zupełnego zniwelowania luzów pomiędzy obejmą a teleskopem
4. Powtórzenie w/w czynności dla drugiego skrzydła.
VII. Konfiguracja sterownika.
W celu podłączenia i konfiguracji sterownika należy zapoznać się z jego instrukcją, która dostępna jest oddzielnie.
VIII. Utylizacja zużytych podzespołów.
W przypadku wymiany zainstalowanych w mechanizmie napędowym podzespołów na nowe, zaleca się zwrot zużytych części bezpośrednio do producenta w celu ich recyklingu.
IX. Najczęstsze awarie.
1. Brama zatrzymuje się podczas pracy
- zbyt mała siła przeciążenia należy wezwać montera.
2. Brak smarowania zawiasów - wykonać we własnym zakresie.
3. Nie odśnieżony teren w polu działania bramy - wykonać we własnym zakresie.
4. Brak reakcji na pilota
- wyładowana bateria
- brak zasilania – sprawdzić bezpiecznik radiowy po uprzednim odłączeniu napięcia