Prace, które należy wykonać przed instalacją napędu do bramy:
Zanim przystąpimy do montażu napędu do bramy należy wykonać odpowiednie instalacje elektryczne, które zapewnią prawidłowe działanie urządzenia oraz dodatkowe, wymagane funkcje.
Zasilanie:
Zasilanie napędu bramy przesuwnej lub centrali 2-skrzydłowej.
Podstawowym elementem instalacji urządzenia, koniecznym do jego działania jest zasilanie. Pozostałe instalacje są opcjonalne i nie są konieczne, chyba że przepisy dla danego obiektu stanowią inaczej. W przypadku instalacji urządzenia naszej produkcji mamy do czynienia z urządzeniem zasilanym napięciem 24V. W związku z tym są 2 rozwiązania:
zasilenie urządzenia bezpośrednio z instalacji 230V - wykonujemy instalację przewodu z miejsca podłączenia (dom, garaż, ganek itp.) z napięciem 230V bezpośrednio do miejsca zamontowania napędu
zasilanie urządzenia napięciem 24V - instalujemy zasilacz w okolicy przyłącza elektrycznego (dom, garaż, ganek itp.) oraz wykonujemy instalację przewodu z napięciem 24V od tego miejsca do miejsca montażu urządzenia.
!!! Instalacja elektryczna powinna być wykonana przez osobę posiadającą odpowiednie uprawnienia !!!
Rozwiązaniem zalecanym ze względu bezpieczeństwa jest instalacja przewodu z napięciem 24V. W okolicach bramy i napędu nie mamy w takiej sytuacji niebezpiecznego napięcia 230V. W razie awarii, uszkodzenia mechanicznego, kolizji czy ingerencji osób niepowołanych (np. dzieci) nie ma ryzyka porażenia prądem elektrycznym.
Zalety:
- prostsza instalacja (tylko podłączenie do rozdzielnicy)
- wymagane przewody o mniejszym przekroju nawet dla większych odległości
- możliwość dołączenia do napędu szerszej gamy dodatkowych urządzeń i akcesoriów
Wady:
- w okolicy bramy występuje niebezpieczne napięcie (groźba porażenia w przypadku uszkodzenia)
Zalety:
- nie ma ryzyka porażenia prądem elektrycznym w przypadku awarii lub uszkodzenia
Wady:
- ograniczone możliwości dołączenia dodatkowych akcesoriów (tylko te na 24V)
- wymagane przewody o większym przekroju przy większych odległościach
- wymagane miejsce na zainstalowanie urządzenia zasilającego w okolicy źródła zasilania
Obecnie większość domowych instalacji elektrycznych posiada zabezpieczenie przeciwporażeniowe w związku z czym wykonanie instalacji na 230V do napędu bramy nie stwarza już tak dużego zagrożenia jak dawniej. Należy pamiętać jednak by po wykonaniu takiej instalacji sprawdzić poprawność działania zabezpieczenia przeciwporażeniowego.
Przekroje przewodów i ilości żył:
Dla instalacji 24V:
- jeżeli odległość od zasilacza do urządzenia wynosi nie więcej niż 20m: 2 x 1,5mm2
- jeżeli powyższa odległość wynosi 20m - 40m: 2 x 2,5mm2
- większe odległości dla tak niskich napięć wymagają przewodów o większych przekrojach
Dla instalacji 230V:
- zgodnie z obowiązującymi normami dla instalacji elektrycznych: 3 x 2,5mm2 jako przewód instalacyjny
Dodatkowo w przypadku napędu bramy 2-skrzydłowej od miejsca instalacji centrali do przeciwległego słupka należy poprowadzić przewód zasilający drugi siłownik elektromechaniczny. Bliższy podłącza instalator bezpośrednio do centrali, która znajduje się na jednym z słupków.
Wymagany przewód: 2 x 1,5mm2
Fotokomórki:
Zamontowanie fotokomórek (bariery fotooptycznej) wymaga podłączenia kompletu 2 urządzeń na przeciwległych słupkach. Zazwyczaj na dalszym (patrząc od strony napędu lub centrali) słupku montuje się nadajnik podczerwieni, na bliższym odbiornik, który powiadamia sterownik napędu czy w świetle bramy nie znajduje się przeszkoda.
Zatem nadajnik znajduje się w bliskiej odległości od napędu (ew. centrali) i podłączy go monter krótkim przewodem podczas instalacji napędu. Przygotować należy jednak instalację do podłączenia nadajnika fotokomórki.
Najczęściej fotokomórki zasilane są 12V lub 24V o niewielkim, rzędu kilkudziesięciu mA prądzie, w związku z tym wystarczy 2-żyłowy przewód o niewielkim przekroju, np. telefoniczny lub do systemów alarmowych, do zasilenia nadajnika na przeciwległym słupku. Przewód prowadzimy najczęściej pod progiem bramy od napędu (ew. centrali) do miejsca na słupku, w którym będzie zamontowany nadajnik fotokomórki.
Sterowanie przewodowe:
Sterowniki stosowane w naszych napędach posiadają wejście zasterowania przewodowego (bez pilota), które można podłączyć do domofonu, naściennego włącznika lub dowolnego innego urządzenia sterującego. W związku z tym, jeżeli chcemy mieć możliwość skorzystania z tej opcji, należy poprowadzić przewód 2 żyłowy od miejsca instalacji napędu do miejsca, gdzie przewidujemy montaż włącznika (do słuchawki domofonu, w przedpokoju na ścianie itd.). Najczęściej przewód ten prowadzi się równolegle z przewodem zasilającym napęd.
Sterowniki posiadają również funkcję furtki (uchylanie częściowe bramy przesuwnej lub otwieranie 1 skrzydła bramy 2-skrzydłowej) i opcja ta wymaga kolejnej żyły przewodu.
Reasumując, aby skorzystać z funkcji sterowania przewodowego należy poprowadzić przewód o niewielkim przekroju 2 lub 3-żyłowy (samo sterowanie lub sterowanie plus funkcja furtki).
Jeżeli pojawi się potrzeba podłączenia dodatkowych akcesoriów lub urządzeń współpracujących z napędem o sposób wykonania instalacji proszę pytać poprzez email: service@elbram.pl